Θέμα: Ecosport 2018 ST Line

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1 Ecosport 2018 ST Line 
    Junior ClubFord Member
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αθήνα 
    Μοντέλο
    EcoSport 
    Σειρά
    mk II 
    Έκδοση
    2018 

My Garage

Καλησπέρα στην κοινότητα,
    εδώ και μια εβδομάδα είμαι πίσω από την θέση ενός ecosport ST Line.
    Θέλω να μοιραστώ τις μέχρι τώρα εντυπώσεις.
    Να ξεκινήσω με την διαπίστωση ότι όσα είχα διαβάσει/δει σε youtube, διαφέρουν πολύ από την πραγματικότητα.
    Να θυμίσω επίσης ότι είχα αρκετά ford στα χέρια τα προηγούμενα χρόνια, με τελευταίο το C-MAX του 2013 (προσωπικά αυτό το αμάξι είναι ότι καλύτερο έχει πέσει στα χέρια μου)
    Λοιπόν, να ξεκινήσω σιγά-σιγά:
    1. ο μυθος ότι δεν χωράωε οι επιβάτες στο πίσω μέρος είναι απλά ΛΑΘΟΣ! είχα άνθρωπο 2 μέτρα στο πίσω κάθισμα και βολεύτικε άνετα τόσσο πίσω, όσο και μπροστά. Μάλιστα το ταξίδι ήταν πολύωρο (αθήνα-καβάλα-αθηνα)
    2. Ο χόρος των αποσκευών είναι δραματικά μικρός. Οπότε την μπαγαζιέρα δεν την γλύτωνει κάποιος με οικογένεια. Το κακό είναι ότι έχει ενσωματομέρες ράγες για να ακουμπήσει η σχάρα ΑΛΛΑ είναι ιδιαίτερες, οπότε μάλλον το 200αρι (μόνο για την σχάρα!) στην ford για κάποιον που το πήρε σήμερα, δεν το γλυτώνει.
    3. Τα φώτα είναι εκπληκτικά! Λευκό, γεμάτο φως στην μεσαία σκάλα που δεν αφήνει κενά.
    4. Η έκπληξη είναι οι στροφές και η πλευρική στήριξη: Κάποια στιγμή αναρωτήθηκα αν οδειγώ ford ή άλλαξα αμάξι! ΠΟΛΥ καλό το κράτημα, αδέλφια!!!! Πραγματικά ακόμα να το συνηθήσω!
    5. Η οπτική είναι ικανοποιητικότατη, παρόλο τα σκούρα τζάμια στο πίσω μέρος
    6. Sync3: Τι να πει κανείς για το θαύμα? Πολλά...πάρα πολλά αλλά μάλλον θέλει άλλη ενότητα
    7. Ο ήχος παραμένει να απογοητεύει όσο αφορά τα ήχεια σε μεσαία ένταση (μπουκώνει)
    8. Η ανοιχτή ακρόαση από την άλλη, λόγω των χαμηλών θορύβων στην καμπίνα από το εξωτερικό είναι καλύτερη από το C-max του 13!
    9. Τα μικρά κρυφά σημεία για αποθήκευση μικροπραγμάτων είναι μεγάλη ευκολία
    10. Το όχημα είναι ΚΟΥΚΛΑ απο έξω, με σταματάνε και με ρωτάνε λεπτομέριες
    11. Παρότι ταμπούρα πίσω, δεν ένιωσα σοβαρές διαφορές στην συμπεριφορά. Μια βόλτα από την πίστα θα δώσει καλύτερες εμπειρίες.

Εδώ ξεκινάμε με τα ΣΟΒΑΡΑ που θέλει να δει ο κάθε νέος ενδιαφερόμενος!
    Το αμάξι δείχνει την φτήνια του:
    καλώδια μέσα στον χώρο της μηχανής που δεν έχουν καλυφθεί από την προσταυτική ταινια μέχρι την άκρη του φις, λάστιχα στις πόρτες που φαίνεται ότι έχουν δεθεί καλά με το υπόλοιπο σώμα, η κολώνα του τιμονιού που φαίνεται μέσα στην καμπίνα. απουσία πλαστικού καπακιού κινητήρα (!!!!), φτηνές λαμπίτσες φωτιστικών σωμάτων στην οροφή κσι άλλα που πραγματικά σοκάρουν!

αυτονομία/κατανάλωση:
    Αν και έχω κάνει 1600 km σε μια εβδομάδα, το αμάξι ακόμα στρώνει. Η μέση κατανάλωση που δίνει (εθνική+πόλη) είναι 7,5λ/100κμ. Το περιέργο είναι ότι η αυτονομία είναι 600κμ στο τελευταίο γέμισμα. 52 λιτρα ντεπόζιτο....κάτι δεν μου βγαίνει. Πάντως είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. ¨Εχω επιρεαστεί και από το c-max που που έδινε το ελάχιστο 700km το γέμισμα.
    ϊσως εδώ χρειαστώ την γνώμη των κατόχων που έχουν ecoboost μηχανη βενζίνης.

Συνοπτικά θα έλεγα ότι το αμάξι θυμίζει project υπο κατασκευή. Πιστεύω ότι η FORD θα αναγκαστεί να βγάλει βελτιώσεις και να πιέσει τους Ρουμάνους να βελτιώσουν την ποιότητα συναρμολόγησης.
    Εξωτερικά πάντως, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα KUGA (το πάρκαρα δίπλα-δίπλα), ίσως είναι το KUGA του 40αρη οικογενειάρχη που θέλει να νιώσει λίγο νεότερος και "ψηλότερος".
    Απάντηση με παράθεση  

2. #2 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Regional moderator Το avatar του χρήστη mpampafocus
    Κάρτα Μέλους
    20526 
    Πόλη
    Άγιος Δημήτριος 
    Μοντέλο
    Focus 
    Σειρά
    mk II 
    Έκδοση
    1.6 TI-VCT TREND 

My Garage

Καλοριζικο...!!!
    Ευχομαι να το ευχαριστηθεις με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα....!!!

Οσο αφορα την μεση καταναλωση κανε 4-5000 χιλιομετρα χωρις να μηδενησεις και θα εχεις τοτε ενα σοβαρο δειγμα οφου θα εχει"στρωσει" η συνολικη καταναλωση...
    Η πρόσβαση σε αυτό το forum είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα. Το forum προσφέρεται, δεν είναι κεκτημένο δικαίωμα κανενός. Πρέπει λοιπόν να το χρησιμοποιείτε με σεβασμό στους κανόνες. Κάθε παραβίαση των κανόνων σημαίνει κατάχρηση του προνομίου και αποδεικνύει αδιαφορία προς στους υπόλοιπους συνφορητες. Αν θέλουμε να μας βοηθούν οι άλλοι θα πρέπει να τους σεβόμαστε πάνω από όλα.

Κωστης...
    Απάντηση με παράθεση  

3. #3 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Official ClubFord Member Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αίγιο 
    Μοντέλο
    Focus 
    Σειρά
    mk III 
    Έκδοση
    1.5 ecoboost 150ps titanium 

My Garage

τι φωτα εχεις xenon?ρωταω επειδη λες οτι ειναι λευκα.
    Απάντηση με παράθεση  

4. #4 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Junior ClubFord Member
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αθήνα 
    Μοντέλο
    EcoSport 
    Σειρά
    mk II 
    Έκδοση
    2018 

My Garage

Ευχαριστώ! Και για εμένα είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα σχετικα με την κατανάλωση...απλα μου έκανε εντύπωση (αρνητική).
    Τα φώτα είναι μαζί με το πακέτο του ST. Νομίζω ότι έχει xenon στην μεσαία σκάλα χωρίς να το δένω...
    Απάντηση με παράθεση  

Official ClubFord Member
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αχαρνές 
    Μοντέλο
    Focus 
    Σειρά
    mk III 
    Έκδοση
    1.0 ecoboost 125 hp 

My Garage

52 λιτρα χωραει το ντεποζιτο του ecosport τι δεν σου βγαινει ;;;;;; το cmax που ειχες ειχε μεγαλυτερο ντεποζιτο 55 λιτρα και αν ειχες το grand ηταν 60 λιτρα.να ξερεις οτι το τριπ χανει απο μισο μεχρι ενα λιτρο σιγουρα.

παντως να πουμε και μια αληθεια για την ford το 2018 st line και ταμπουρα πισω ;;;;;;; ελεος δηλαδη.ελεος.
    Απάντηση με παράθεση  

6. #6 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Junior ClubFord Member Το avatar του χρήστη Djvasiliz
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Σπάτα 
    Μοντέλο
    EcoSport 
    Σειρά
    mk II 
    Έκδοση
    St line-125hp 

My Garage

Σε τριτες χωρες που κληκλοφορη η εκδοση titanium S (βελτιωμενη εκδοση ST line)εχει δισκοφρενα πισω και μεσα εκει που η χειρολαβες ειναι μαυρες εχουν το χρωμα του αμαξωματος.Μπλε η πορτοκαλι.
    Απάντηση με παράθεση  

7. #7 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Official ClubFord Member Το avatar του χρήστη petran17
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Θήβα 
    Μοντέλο
    Fiesta 
    Σειρά
    mk VIII 
    Έκδοση
    1.0 Ecoboost 125PS ST-Line 

My Garage

Καλοριζικο!! καλοταξιδο με καλα και ασφαλη χιλιομετρα!! Πολυ ομορφο σε ST-Line. Γενικως νομιζω οτι η γραμμη ST-Line τα φτιαχνει παρα πολυ ολα τα μοντελα της Ford προς το ... τουμπανο..

Με ποια εκδοση του Ecoboost το πηρες? και σε τι χρωμα?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΙΧΑΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι φωτα εχεις xenon?ρωταω επειδη λες οτι ειναι λευκα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! Και για εμένα είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα σχετικα με την κατανάλωση...απλα μου έκανε εντύπωση (αρνητική).
    Τα φώτα είναι μαζί με το πακέτο του ST. Νομίζω ότι έχει xenon στην μεσαία σκάλα χωρίς να το δένω...
    Ισχυει. Ειδα το καταλογο του Ecosport και οντως στην εκδοση ST-Line προσφερεται με προβολεις xenon (HID) αλλα μονο στη μεσαια σκαλα οπως σωστα νομιζε ο φιλος.
    Fiesta ST-Line 2017 1.0 Ecoboost 125PS

Απάντηση με παράθεση  

8. #8 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Official ClubFord Member
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αχαρνές 
    Μοντέλο
    Focus 
    Σειρά
    mk III 
    Έκδοση
    1.0 ecoboost 125 hp 

My Garage

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Djvasiliz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τριτες χωρες που κληκλοφορη η εκδοση titanium S (βελτιωμενη εκδοση ST line)εχει δισκοφρενα πισω και μεσα εκει που η χειρολαβες ειναι μαυρες εχουν το χρωμα του αμαξωματος.Μπλε η πορτοκαλι.

και η πιο απλη εκδοση επρεπε να βγαινει με δισκοφρενα οχι η st line η πιο απλη.ειναι ντροπη το 2018 να βαζεις ταμπουρα.
    Απάντηση με παράθεση  

9. #9 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Official ClubFord Member Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αίγιο 
    Μοντέλο
    Focus 
    Σειρά
    mk III 
    Έκδοση
    1.5 ecoboost 150ps titanium 

My Garage

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fse Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχει projector θα εχει xenon λογικα..αν και την st line εκδοση οταν την ειχα δει απο κοντα ειχε κανονικα φωτα!
    οπα λαθος..το focus ειναι οπως το λεω..μπερδευτικα!
    Απάντηση με παράθεση  

10. #10 Απάντηση: Ecosport 2018 ST Line 
    Junior ClubFord Member
    Κάρτα Μέλους
    Δεν Έχει 
    Πόλη
    Αθήνα 
    Μοντέλο
    EcoSport 
    Σειρά
    mk II 
    Έκδοση
    2018 

My Garage

Για εμένα προσωπικά 1 είναι το χρώμα για ST-Line: Magnetic με μαύρη οροφή!
    Θα πετάξω και μια χοντρή αγωνιστική ρίγα σε μαύρο στο καπό @ κέντρο, φυμέ τζάμια, και γενικά λεπτομέριες που θα είναι μαύρες (κατά προτίμηση gunmetal) έτσι ώστε να παραμίνει το σικάτο αλλά παράλληλα να τονιστεί η αγριάδα.
    Καθάρισα επίσης και τα logo στο πίσω μέρος και μπήκε το ανάλογο από το λινκ --> https://www.ebay.com/itm/HENRY-FORD-...72.m2749.l2649

Μέσα τονίζω τις κόκκινες λεπτομέριες και αποφεύγω παντού το νίκελ.
    Πιστευω ότι την θέση του νίκελ μπορεί επάξια να την πάρει η απόχρωση του gunmetal.

Αυριο πάω για τις μεμβράνες, οπότε ΣΚ θα έχει τις πρώτες φώτο.
    Βέβαια μου λείπει κάτι που έχει το KUGA και δεν πρόκειται να το έχω στο δικό μου: Μαυρη οροφή εσωτερικά!
    Απάντηση με παράθεση  

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Δικαιώματα - Επιλογές
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •